Vchodové dveře v zimě

Vchodové dveře
Vchodové dveře v zimě

Vítají nás, když jdeme domů, ale jsou i naší vizitkou, když u nich čekají návštěvy, než jim otevřeme. Řeč je o domovních dveří, které se každodenním používáním opotřebovávají a v zimních měsících navíc čelí teplotním výkyvům, mrazu, sněhu a občas i nějakému tomu nánosu bláta. A proto bychom jim měli věnovat pravidelnou péči a údržbu. Víte, jak se ke vchodovým dveřím, které jsou jedním z nejzkoušenějších ochranných prvků domácnosti (ne)chovat?

Vchodové dveře dostávají každý den pořádně zabrat. V létě do nich pere sluníčko, v zimě se do nich opírá mráz a ani v propršených dnech a podzimních plískanicích to nemají vůbec jednoduché. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, jsou vstupní dveře poměrně složitým mechanismem, který potřebuje minimálně jednou do roka údržbu. Ta sice není nijak náročná, ale pokud chceme, aby nám dveře dlouho a dobře sloužily, rozhodně bychom ji neměli opomíjet.

Používat agresivní čistidla a drátěnky?

K pravidelné péči o dveře rozhodně patří jejích omývání. Pokud jsou dveře zaprášené či špinavé od bláta, sáhněte po mýdlové či jarové vodě (prostředky s neutrálním pH) a dveře jí lehce omyjte. Ani při silnějším znečištění nepoužívejte chemická čistidla či abrazivní prostředky s jemnými částicemi, které by mohli dveře poškrábat. Vždy používejte jemný hadřík. Drátěnky a hrubé kartáče nechte na jiné příležitosti. Pokud si nevíte rady, neváhejte kontaktovat odborníky, kteří vám s postupem poradí tak, abyste materiál dveří neponičili.

Co mám dělat, když mi dveře drhnou

Dveře ale nejsou jen deska, která vyplňuje futra. Při pravidelné péči by se nemělo zapomínat ani na všechny jejich komponenty – kliky, madla, klepadla či dveřní závěsy (panty). I zde platí pravidlo nepoužívat žádné abrazivní přípravky a hrubé kartáče. Doplňky dveří bývají často z měkkých kovů jako je ocel či mosaz, a pro ty se prodávají i speciální čistidla. Když už budete u leštění kliky, zkontrolujte rovnou, zda na ní není uvolněny šroubek – tzv. červ, to se totiž mnohdy stává. Pokud ano, zkuste ho dotáhnout, případně rovnou vyměnit. Pozor ale když ho budete kupovat, musíte zvolit správnou délku.

Dveřní závěsy jsou kategorií sami pro sebe. Kromě toho, že vám mohou dveře vrzat kvůli nepromazaným pantům, mohou se i špatně dovírat či drhnout. U vchodových dveří je ideální panty promazat silikonovým olejem a případně je i seřídit. Pokud si na vyvážení dveří sami netroufáte, není nic jednoduššího než si pozvat odborníka.

Pozor na průvan

I v zimě se větrat musí, pozor ale na průvan. Rychlé zabouchnutí dveří rozhodně není ideální. A že tomu zabrání zarážka? Ano, ale musíte vědět, jak ji používat správně. Je nutné dveře pečlivě zajistit a nedávat jen tak někam nějaký předmět, protože prudký pohyb dveří a náhlé zastavení o nějakou zábranu někde na zemi může způsobit torzi ve dveřním křídle a následné prasknutí prosklených částí, v extrémním případě i poškození celého dveřního křídla.

Gumové těsnění péči nepotřebuje

Není snad nic horšího než pod dveřmi profukující chladný vzduch, doplněný o otravný zvuk meluzíny. Aby nás dveře chránily před venkovní zimou, měly by dostatečně těsnit. Pro výrobu těsnění se zpravidla využívá plast, který je poměrně stabilní a na rozdíl od jiných materiálů se ani vlivem teplotních změn či vlhkosti příliš nerozpíná. V zimě je ale každá strana dveří vystaveně extrémně odlišným teplotám a v těchto podmínkách mohou být i na plastovém těsnění patrné změny.

Aby bylo těsnění co nejdéle v dobré kondici, tedy pružné a celistvé, potřebuje stejně jako ostatní kovové komponenty dveří pravidelně promazávat.

Ozdoby na dveře

Věnce, zvonečky či květiny jsou určitě hezkým zkrášlujícím prvkem vstupních dveří do vaši domácnosti. Místo pomocníků, kteří na povrchu dveří napáchají často nevratné škody – oboustranné lepicí pásky, tavné pistole, izolepy, špendlíku nebo rovnou hřebíku, zkuste raději použít třeba speciální hák, který se umístí na vrchní hranu dveří, popřípadě sáhněte po ozdobné stuze, kterou můžete za dveře také hezky zaháknout.