Jak pečovat o pokojové rostliny v zimě

pokojové rostliny
Jak pečovat o pokojové rostliny v zimě

Nedostatek světla, přetopené interiéry, prudké větrání. A do toho vegetační klid. Pokojové rostliny to v zimě nemají jednoduché. Jak jim studenou část roku ulehčit, co dělat a čemu se vyhnout?

Nechte rostliny vegetovat

S nedostatkem světla souvisí i útlum růstu rostlin, který se zpomaluje nebo úplně zastavuje. Pokojové květiny přes zimu odpočívají a to nejlepší, co pro ně můžete udělat, je nerušit je. Z nedostatku světla vyplývá útlum růstu, proto byste měli přes zimu rostliny méně zalévat. Přelévání v kombinaci s nedostatkem světla způsobuje neduživé vytáhlé přírůstky, slabé listy a často i uhnívání, protože rostlina nespotřebuje tolik vody.

Během vegetačního klidu rostlinám přehnaná péče spíše škodí, protože je aktivizuje a pudí k růstu. Odpočinek je důležitá součást jejich biorytmu a když jim jej dopřejete, budou mít více síly během následujícího růstového cyklu. V zimě rostliny nepřesazujte, nehnojte a omezte zálivku na jednou až třikrát za měsíc, podle druhu rostliny.

Trochu světla

Základním předpokladem pro spokojené a zdravé rostliny v zimě jsou optimální světelné podmínky. Většina pokojovek má své kořeny původně zapuštěné v tropech a subtropech a zimní období v podmínkách mírného pásma s krátkými dny a nedostatkem světla je pro ně extrémně náročné. Na tmavší část roku, od listopadu do poloviny března, přemístěte rostliny na nejsvětlejší místo v bytě, ideálně na jižní či západní okno. Přes zimu se tam bude dařit i druhům, které v letních měsících příliš světla nevyžadují.

Rostliny světlo absorbují svými listy, proto je přes zimu nesmírně důležité, aby listy nebyly pokryté prachem, který jim v absorpci brání.

Pokud nemáte možnost přemístit rostliny na světlo, můžete jim dopřát více světla přisvěcováním. Existují speciální žárovky se spektrem pro růst rostlin, denní světlo nahradí i LED žárovka s teplotou světla co nejpodobnější tomu dennímu, tedy 4200–7000 K.

Na co dát pozor

Rostliny opravdu nemají rády průvan, proto je dobré pěstovat je u jiného okna, než u toho, kterým větráte. Pokud nemáte v bytě dost oken, zkuste alespoň otevírat jen horní okno.
Dalším nepřítelem je suchý vzduch, proto udržujte vlhkost nad 50 % a párkrát do měsíce rostliny roste odstátou vodou.

Kdo přes zimu nehibernuje, jsou škůdci. Naopak, kvůli suchému vzduchu mohou být i aktivnější. Kontrolujte tedy pravidelně stonky i listy zespoda.

Kaktusy a sukulenty přes zimu nezalévejte vůbec a udržujte je v chladu. Garáže, sklepy, zimní zahrady, chodby s oknem či nevytápěné ložnice, to vše jsou místa, za která vám budou vděčné.

I přes období útlumu rostliny své prostředí vnímají. Vnímejte je také a dopřejte jim správnou péči, aby mohly být na jaře zase aktivní.